banner

Yol ve Otopark Çizgi Boyaları

Çift Kompenantlı Yol Çizgisi

    Çift kompenantlı yol çizgi boyaları, bağlayıcı olarak metilmetakrilat esaslı (MMA) reaktif reçineler kullanılarak yapılan, ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu ve katalizör katılmasıyla hazır duruma gelen plastik boyadır. Bu boya, (+5 oC) ile (+35 oC) sıcaklık arasında kuru ve temiz yola tatbik edilebilir ve uygulama yapılan yol 10-30 dakika içerisinde trafiğe açılabilir. Boya, 45 dakika sürede bünyesindeki fiziksel ve kimyasal tüm işlemleri bitirmiş ve son halini almış olur. Bu şekilde elde edilen ürün çok iyi adezyon özelliklerine ve aşınmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahip olur. Boya, kimyasal maddelerden ve mevcut trafikten dolayı kaplama üzerine düşen yağlardan ve yakıtlardan hiçbir şekilde etkilenmez. Ömürleri yolun yapısına ve üzerinden geçen trafiğe bağlı olarak 24-36 ay arasındadır.

    İki kompenantlı yol çizgi boyaları Karayolları, Şehir içi ve dışı yollar, havaalanı pistleri, otoparklar ve yaya geçitlerinin işaretlenmesinde kullanılabilir. Özellikle şehiriçi yollarda uzun süre kalıcı olması istenilen işaretlemelerde tercih edilir. Bunlara yaya geçitleri, ok, ofset, bisiklet yolu ve yavaşlama uyarı çizgileri örnek olarak verilebilir. Ayrıca şablonlar kullanılarak zemin üzerine renkli semboller de yapılabilir.

    İki kompenantlı yol çizgi boyaları trafik sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde uyarı ve hız kesici amaçlı olarak kullanılabilir. "Profil Atlama" olarak isimlendirilen sistemde iki kompenantlı boya özel aparatlar yardımıyla yola tatbik edilir. Şekli itibariyle araçlar üzerinden geçtiğinde araçta hafif sarsılma meydana getirerek ve lastiklerden ses çıkmasına yol açarak sürücüyü uyarır ve sürücünün hızını düşürerek daha güvenli bir sürüş sağlar. Profil atlama daha çok yavaşlanması gereken kavşaklardan önce, banket ve ofset çizgilerinde uyarı amaçlı kullanılır.

    İki kompenantlı boya yardımı ile uygulanan diğer bir sistem de "Hız Kesici" lerdir. Hız kesiciler yol boyunca sürüş yönüne dik olarak uygulanırlar ve girintili çıkıntılı yüzeyi sayesinde profil atlama ile aynı şekilde sürücüyü uyarırlar. Fakat çıkardığı ses ve sarsma etkisi daha hafiftir. Profil atlamadan farklı olarak, tehlikeli virajlara yaklaşmadan önce uyarı amaçlı olarak kullanılırlar. Firmamızın uygulamakta olduğu iki kompenantlı yol çizgi boyası EN 1871, EN 1436 standartlarına uygundur.

Avantajları :

Özellikleri :

belge
VEKTÖR TAAHHÜT TRAFİK İŞARETLERİ İNŞAAT ENERJİ MAK. İML. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ
Adres: Preveze Sok. No:21/3 Maltepe / İSTANBUL -TÜRKİYE
Tel: 0216 489 12 28 (Pbx)
Gsm: 0507 824 39 17 - 0544 378 40 01 - 0533 934 56 59
Mail: info@vektortaahhut.com.tr
kosgep
Belgelerimiz